Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Izbie Nasiennej

/Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Izbie Nasiennej
Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Izbie Nasiennej2023-04-12T12:57:46+00:00

Arbitraż to alternatywna metoda rozstrzygania sporów, która daje przedsiębiorcom możliwość rozstrzygania sporów bez kierowania ich do sądów powszechnych.

Korzystanie z arbitrażu lub innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów, takich jak postępowanie pojednawcze i mediacyjne, jest bardzo powszechne w sprawach handlowych. Ci, którzy działają jako arbitrzy, mediatorzy lub mediatorzy, ponoszą zatem poważną odpowiedzialność zarówno wobec społeczeństwa, jak i stron. Obowiązki te są częściowo określone w Regulaminie Arbitrażowym ISF. Niektóre z nich wiążą się jednak z obowiązkami etycznymi.

Korzyści płynące z rozpatrzenia sprawy w arbitrażu zamiast w sądzie powszechnym?
• strony sporu mają wpływ na wybór arbitrów, którzy rozstrzygną ich sprawę;
• arbitrzy z listy arbitrów to praktycy z szeroką praktyką i dużym doświadczeniem;
• rozstrzygnięcie zapada w ciągu kilku tygodni od momentu ukonstytuowania się Zespołu Orzekającego (zależnie od wybranego przez strony trybu postępowania), a termin ten może zostać wydłużony tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach;
• procedura jest całkowicie poufna;
• rozprawy mogą być prowadzone w trybie online;
• terminy i forma posiedzeń są wcześniej uzgadniane ze stronami, aby były dla nich dogodne;

Sąd istnieje od 1996 roku i jest wyodrębnioną i samodzielną jednostką Polskiej Izbie Nasiennej, posiadając własne władze.

Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Izbie Nasiennej (PIN) jest nowoczesnym sądem polubownym, stałą i samodzielną jednostką organizacyjną, umożliwiającym przedsiębiorcom sprawne rozstrzygnięcie sporów w zakresie działalności gospodarczej dotyczącej hodowli roślin i nasiennictwa.

W postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Polskiej Izbie Nasiennej stosuje się Procedury rozstrzygania sporów w handlu materiałem siewnym ISF, przy uwzględnieniu późniejszych zmian tych Procedur.

Sąd Arbitrażowy przy PIN  funkcjonuje w ramach działalności Sadów Arbitrażowych  ISF.

W ramach działalności Sadu możliwe jest rozstrzyganie spraw za pomocą:

1. Postępowania mediacyjnego
Postępowanie mediacyjne to negocjacje prowadzone z pomocą neutralnej strony trzeciej – mediatora, który nie jest uprawniony do rozstrzygnięcia sporu, ani narzucenia decyzji stronom sporu. Mediator działa jako koordynator, pomagając im osiągnąć porozumienie.
2. Postępowania pojednawczego
Postępowanie pojednawcze jest procesem, w którym neutralna strona trzecia – rozjemca – stara się nie tylko motywować strony do wypracowania ostatecznego rozstrzygnięcia, ale także może zostać poproszona o wydanie niewiążącej opinii. Opinia ta pozostanie poufna i nie wpłynie na późniejsze postępowanie arbitrażowe.
3. Postępowania arbitrażowego
Postępowanie arbitrażowe to proces, w którym każda ze stron przedstawia swoją sprawę trybunałowi arbitrażowemu w celu otrzymania ostatecznej i wiążącej decyzji.

Sądem Arbitrażowym kieruje Prezes Sądu, który reprezentuje Sąd na zewnątrz, kontroluje wewnętrzną pracę Sądu oraz sprawuje inne funkcje określone w Regulaminie Sądu.

Zarząd PIN dokonuje nominacji arbitrów oraz orzeka o wygaśnięciu mandatu arbitra w wypadku jego wyłączenia albo odwołania.

Celem książki  „Zasady Rozstrzygania Sporów dotyczących handlu nasionami do wysiewu oraz zarządzania własnością intelektualną. Postępowanie Mediacyjne, Pojednawcze i Arbitrażowe”, jest przybliżenie  zasad funkcjonowania systemu norm arbitrażowych na świecie.

Książka ta wydana jest w polsko-angielskiej wersji językowej. Do nabycia w Biurze PIN.

Your Content Goes Here

Arbitrzy muszą posiadać pełne prawa obywatelskie i mieć doświadczenie na odpowiedzialnych stanowiskach w organizacjach, firmach lub grupach, tak aby posiadali umiejętności w dziedzinach, którymi się zajmują.

Kanon I: Arbiter powinien dbać o uczciwość i bezstronność procesu arbitrażowego.

Kanon II: Arbiter powinien ujawnić wszystkie interesy lub relacje, które mogą mieć wpływ na jego bezstronność, lub które mogą stwarzać wrażenie stronniczości.

Kanon III: Arbiter powinien unikać jednostronnych relacji z jedną lub wszystkimi stronami.

Kanon IV: Arbiter powinien podejmować decyzje w sposób sprawiedliwy, niezależny i przemyślany.

Kanon V: Arbitrowi nie wolno naruszać stosunku zaufania i poufności właściwego dla tego urzędu.

Sąd Arbitrażowy przy Polskiej Izbie Nasiennej w Poznaniu

Ul. Kochanowskiego 7/603

60-845 Poznań